środa, 22 lipca 2015

Ser Koryciński "Swojski" - Czesławy Zarzeckiej

 
Ser Koryciński "Swojski"  - Czesławy Zarzeckiej trafił do na dzięki uprzejmości pani Zarzyckiej, która podarowała na prośbę mamusi sery na charytatywny Kiermasz Wielkanocny. Zaskoczyło nas bardzo pozytywnie to że mama poprosiła o jeden ser, a producentka wysłała do nas aż 3 różne sery.
Wśród nich:
- Ser Koryciński naturalny
- Ser Koryciński z czarnuszką
- Ser Koryciński z suszonymi pomidorami, bazylią i czosnkiem
Wkrótce pojawią się przepisy na blogu z tymi przepysznymi serami, jako że i my mamy po kawałku tego sera.
W ofercie znajduje się wiele różnych smakowo serów, w tym również można zamówić ser na specjalne zamówienie taki jaki lubimy.  Zapraszamy WAS serdecznie na stronę i zakup sera. Nikogo chyba nie musimy przekonywać, że sery Korycińskie, to najlepsze sery na świecie, a Ser Koryciński "Swojski" - Czesławy Zarzeckiej to prawidzwa PERŁA, bo jest  prawdziwym serem Korycińskim.
 

Ser Koryciński "Swojski" to ser dojrzewający, wyrabiany z niepasteryzowanego świeżego i pełnego mleka krowiego. Dodaje się do niego podpuszczki i soli kuchennej, która w naturalny sposób pełni funkcję, całkowicie naturalnego konserwantu.
Ser Koryciński "Swojski" - Czesławy Zarzeckiej to produkt całkowicie naturalny. Nie zawiera w sobie nic sztucznego, a przede wszystkim nie znajdzieci w nim żadnych sztucznych konserwantów, ulepszaczy, ani barwników. Do serów smakowych dodaje się prawdziwy czosnek,  pieprz, suszone pomidory, bazylię itp. przyprawy.
Ser Koryciński pani Czesławy to nie tylko produkt lokalny, to ser który zyskał uznanienie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. Zyskał on wiele prestiżowych nagród. Między innymi został uhonorowany Perłą w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo.
Ser Koryciński został też zarejstrowany przez Komisję Europejską i uzyskał certyfikat "Chronione Oznaczenie Geograficzne" - oznacza to że może być tylko produkowany na ściśle okkreślonym terenie.  
Pragniemy złożyć podziękowanie za pomoc w organizacji kiermaszu, który mógł się odbyć również dzięki podarowanym nam serom.
 
Autor:
Liliana Suszczyńska, Agnieszka Ludwiczak - Suszczyńska
Pisząc artykuł korzystano: